Sztuczna inteligencja w biznesie
Z AI będzie korzystać coraz więcej podmiotów na rynku.
Pojawienie się generatywnej sztucznej inteligencji (AI) wywołało spory entuzjazm wobec wdrażania w biznesie różnych rozwiązań wykorzystujących jej niewątpliwie ogromny potencjał. Podczas gdy biznes analizuje, jak korzystać z tych nowych narzędzi i w praktyce zaczyna z nimi eksperymentować, pojawia się wiele pytań o potencjalne zagrożenia i ryzyka prawne z tym związane. W tym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na te z nich, które mogą mieć największe praktyczne znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców planujących korzystać lub już korzystających z systemów AI na potrzeby działalności gospodarczej.
Sztuczna inteligencja może przetwarzać ogromne ilości danych i bez istotnej ingerencji ze strony człowieka przekształcać je w dane wyjściowe generowane automatycznie. W tym kontekście znaczenia nabiera dyskusja na temat praw własności intelektualnej zarówno do materiałów wykorzystywanych w celu trenowania sztucznej inteligencji i wydawania jej poleceń (input), jak i do wyników przez nią generowanych (output).
Materiały używane do trenowania sztucznej inteligencji mogą podlegać ochronie na gruncie prawa autorskiego. Jeśli w danym przypadku nie ma możliwości powołania się na przepisy szczególne, które wyłączają ochronę prawno-autorską, to wykorzystanie utworów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta